Back to All Events

David Zupančič: Življenje v sivi coni

Beremo slovensko je knjižni klub za izseljence in zdomce, ki živijo v ZDA, in bi radi ohranili stik s slovenskim jezikom. Klub predstavlja občasna virtualna srečanja, kjer se bomo družili ob dobrih knjigah in iskrivih debatah.

Srečanja bodo potekala ob podpori Narodne univerzitetne knjižnice, ki izseljencem in zdomcem omogoča brezplačno članstvo in dostop do elektronske knjižnice www.biblos.si.

Na tokratnem srečanju bomo govorili o prvencu Davida Zupančiča, mladega slovenskega zdravnika, ki je za knjigo Življenje v sivi coni na 38. knjižnem sejmu prejel laskavi naziv Naj knjiga 2022.

David Zupančič: Življenje v sivi coni

Knjiga Življenje v sivi coni je nastala v času pandemije covida-19. V tem času je imel marsikdo o marsičem zelo veliko povedati. Nekateri so bili zelo glasni, nekateri pretreseni do dna duše, drugi samozavestni in uporniški kot še nikoli doslej.

Medtem so se v bolnišničnih sobah in kirurških dvoranah odvijale težke bitke in osebne drame bolnikov. Celotno dogajanje v družbi je sprožilo nastanek izrednih razmer in napetosti svetovne razsežnosti. David Zupančič pripoveduje o tem humorno, poznavalsko in natančno.

/anekdota iz knjige/

V malo operacijsko urgentnega travmatološkega bloka vstopi gospod s konkretno krvavečim palcem. Okoli njega je zavil kuhinjsko krpo, kar le delno uspešno zavira tok krvi.

»Gospod, kaj pa je bilo?« ga pobara kirurg.

»Salamo sem rezal.«

»In kaj je bilo potem?«

Gospod se kljub situaciji nasmehne. »Potem pa je zmanjkalo salame.«

»S to knjigo ne želim priliti olja na požar strasti, ki ga je zanetila epidemija. Ne želim obsojati, teoretizirati in besneti. V resnici ne želim niti pisati knjige o covidu. Želim samo pripovedovati. O svojem delu infektologa v času pandemije. O svojih izkušnjah, strahovih, zmagah in porazih. O svojih bolnikih, s katerimi smo preživeli najtežje in najdaljše noči v kliničnem centru.«

O avtorju

David Zupančič (1991) je mladi zdravnik, ki je na začetku epidemije leta 2020 v urgentni ambulanti Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani potrdil prvi primer okužbe z virusom SARS-CoV-2 v Sloveniji. Je tudi spletni vplivnež in avtor priljubljenega podkasta Umetnost lenarjenja, specializant iz infektologije na UKC v Ljubljani.

Znan je po tem, da znanstvene informacije in dogodke podaja na šaljiv način. V času izbruha virusa je bil ves čas vključen v delo na urgencah in intenzivnih enotah.

Kje in kdaj bo potekalo srečanje?

  • petek, 25. avgusta 2023, ob 20h CST (Chicago)

  • klub se bo srečal prek Zooma

  • povezavo prejmete po izpolnjeni prijavi spodaj

Kako pridem do knjige?

V sodelovanju z Narodno univerzitetno knjižnico si lahko knjigo brezplačno izposodite prek elektronske knjižnice Biblos.
Za Slovence v zamejstvu in po svetu je članstvo brezplačno!

Navodila, kako dostopati do knjig >

Previous
Previous
May 5

Poezija Pavčkov

Next
Next
October 21

O prepovedani slovenski literaturi